Canon EOS R

Mai kuus seisis mul ees perepuhkus Kreekas ning tagasi tulles kohe ka Tour of Estonia pildistamine. Kuna ka tööalaselt tuleb mul reisimist omajagu ette ja ma soovin võimalusel kaamerat ka kaasa vedada, siis üks suur probleem on alati olnud praeguse kaamera, Canon EOS 5D Mk4, suurus. Kohe kindlasti ei ole tegemist reisikaameraga. Kunagi oli mul reisimiseks Sony a6000, aga Sonyga on minu suhted paraku..... külma poolsed. Jah, aegajalt satun kasutama, aga päriselt Sony sõbraks end pidada ikkagi ei saa. Sony kaameratest olen ka varem siin kirjutanud, kellel rohkem huvi võib seda lugeda SIIT. Seega, kui tekkis võimalus nii reisil kui ka võistlustel kasutada Canoni täiskaader mirrorless kaamerat, Canon EOS R (https://www.photopoint.ee/kaamerad/1141650-canon-eos-r-rf-24-105mm-f-4l-is-usm), siis ei mõelnud kaua. Loomulikult soovin proovida. Canoni loogika ja kasutusmugavus on mulle tuttavad ja sobivad ning kui seda kõike on võimalik saada väiksemas ja reisisõbralikumas pakendis, siis igastahes. Kõlab ju hästi.

Niimoodi jõudiski minu valdusse Canon EOS R kaamera koos RF 24-105mm f/4L IS USM objektiiviga. Esimene mulje seda komplekti käes hoides? Noo, tuleb tunnistada, et mõnevõrra pettunud. Ei, ka see ei ole reisikaamera. Kaamera kere ise on 5D mk4'st ainult natukene väiksem ning kui sinna nüüd veel see objektiiv ka juurde panna, siis tuleb kokku ikka päris kobakas komplekt. Samas, reisiobjektiivina see 24-105mm vahemik on iseenesest hea ja piisavalt universaalne, aga jah, suht kobakas on ikkagi.

Esimesed paar päeva reisil möödusid kaameraga sõbraks saades. Kuigi tegemist oli Canoniga ning menüüd olid suures osas tuttavad, siis nupud kaamera kerel on küllaltki palju muutunud. Näiteks vana mehhaanilise Mode nupu asemel on nüüd digitaalne. Tagapaneelilt on kadunud joystick ning on lisandunud puutetundlik touchbar. Kaamera esiküljelt on kadunud ka depth-of-field eelvaate nupp. Ka kaamera peal on nuppe vähemaks jäänud ja muutunud on seal asuv LCD ekraan. Loomulikult kõige suurem muudatus võrreldest 5D Mk4'ga on see, et EOS R'l on liigutatav ekraan, asi millest ma olen oma praeguse kaamera puhul vast kõige rohkem puudust tundnud.

Pööratav ekraan

Alustakski kallutatavast ekraanist. Esimesed emotsioonid on väga head, enam ei peagi spordi pildistamisel alati end kraavi kõhuli viskama või pea kohalt ehku peale sarivõttega pilte tegema ja pärast vaatama, et kas ikka lähenev rattur sai kaadrisse või sihtisin mööda (teleobjektiiviga väga kerge juhtuma). Leiad endale kõigepealt mugava asendi, siis keerad sellele vastavalt ekraani paika ja pildistad. Easy! Nüüd kui nö maitse suus, siis oma kaamera peale tagasi kolimine on vägagi valulik. Veel meeldib väga võimalus keerata see ekraan vastu kaamerat ja sedasi tagaekraan üldse ära kaotada. Mulle isiklikult on väga meelt mööda seepärast, et niimoodi õnnestuks nii mõneski olukorras seda tagaekraani mõnevõrra säästa kribimistest ja muudest füüsilistest kahjustustest. Samas, selle ekraaniga on ka mure. Arvestades selle ekraani käänatavat ja pööratavat kinnitust, siis ma pole kindel kui töökindel või õrn see on. Iseenesest, selline ekraani kinnitus pole Canonil uus ja minu enda tutvusringkonnas pole ühtegi inimest, kes oleks oma kaameral selle ära suutnud lõhkuda, aga lihtsalt, see tundub mulle õrn koht olevat. Ei teagi, kas see lihtsalt tundub õrn ja tegelikult on kõik korras, võib siis muutuvad kasutajad automaatselt ettevaatlikuks selle kasutamisel. Igastahes, mulle tundub see antud kaamera puhul füüsiliselt kõige õrnem lüli, samas, puudub mul igasugune info, et see tihti katki läheks või et sellega üldse probleeme oleks. Küll aga tundsin, et ma ise muutusin seda ekraani käsitledes omajagu ettevaatlikumaks kui muidu. Samas, see liigutatav ekraan on TÕESTI mugav.

Joystick vs noolenupud

Uuel EOS R'l on Canoni 5D seerialt varasemalt tuntud joystick asendatud noolenuppudega (mõned ütlevad ka, et touchbari'ga, aga mina näen seda täiesti eraldiseisva ja uue asjana). Üldiselt siinkohal tuleb tunnistada, et see on R'i üks suurimaid miinuseid minu silmis üldse. No ei ole need noolenupud nii mugavad kui joystick. Samas, asi ei ole läbinisti paha. Need nupud on kõik kenasti konfigureeritavad, seega nad täidavad põhimõtteliselt kahte ülesannet. Menüüdes saab neid kasutada samamoodi nagu varem joystick'i ning lisaks saab igale nupule defineerida omaette funktsiooni. See uute funktsioonide defineerimine mulle meeldib. Mulle meeldib kui ma saan endale vajalikele funktsioonidele ligi ilma silma kaamera okulaari juurest ära võtmata. Seda need nupud kindlasti lihtsustavad. Samas, joysticki tahaksin ka tagasi.

Touchbar

Touchbar on selline huvitav asi. Niipalju kui ma ise netist erinevaid review'sid lugesin, siis pigem leitakse, et see on mõtetu vidin või lausa halb ja segab. Tuleb tunnistada, et alguses ei saanud ka mina sellega üldse läbi. Siis aga avastasin, et sel touchbaril oli menüüdest määratud ja aktiveeritud turvalukk. Ehk siis pidid kõigepealt ca sekundi pikkuse puudutusega selle touchbari unlockima ja siis alles said kasutada. Ütlen ausalt, see unlockimine oli tüütu ja keeruline (mõnikord tuli lukust lahti, mõnikord mitte). Samas kui ma selle turvaluku üldse ära keelasin, siis muutus see touchbar ülimugavaks ja kasulikuks abimeheks. Samas võimalik,et täiesti juhuslikult avastasin ka ühe (kindlasti on neid rohkem) põhjuse, miks osadele inimestele see ei meeldi. Mina vaatan läbi pildiotsija oma parema silmaga ja niimoodi on kõik väga mugav. Kui aga vaadata läbi pildiotsija vasaku silmaga, siis ei pääse enam sõrmega sellele touchbarile ligi sellal kui ise parajasti kadreerid. Seega muutub asi tõesti mõtetuks. Ja teatud oludes võib sinna isegi kas nina või kulmuga vastu minna ja sellega kaamera seaded paigast ära ajada.

Minul oli touchbari alla seadistatud ISO tundlikuse muutmine ning turvalukk oli välja lülitatud. Sellises seadistuses oli see igatahes väga mugav lisa ning mina pigem tervitan selle touchbari tekkimist.

Depth-of-field preview nupu kadumine

Võrreldes praeguse 5D'ga kõige rohkem nutsin taga R'i puhul aparaadi esiküljelt kadumist. Nimelt on mu praegune kaamera seadistatud selliselt, et kui hoian seda nuppu all, siis on kaamera Servo teravustamise režiimis ja kui nuppu all ei hoia, siis Single Shot teravustamine (või siis vastupidi kui default teravustamiseks on valitud AI Servo). Liikuvate objektide pildistamisel on see ülimalt mugavaks osutunud. EOS R'l sai küll samamoodi selle režiimi vahetuse ühe nupu alla seadistada aga seal sai see asi tööle selliselt, et vajutad nuppu ja režiim vahetub. Vajutad uuesti, vahetub tagasi. See on aga lihtne asi ära unustada ja seega kerge sassi minema. Nupu all hoidmisega oli asi lihtne. Lihasmälu - kui nupp all, siis Servo, kui nupp pole all siis Single Shot.

Drag focus

EOS R'le on lisatud täiesti uus funktsioon nimega Drag Focus. Wow, minu jaoks täiesti geniaalne funktsioon kuid paraku koos ühe agaga. Aga seisneb nimelt jälle selles, et oleneb kumma silmaga Sa pildiotsijast läbi vaatad. Kui vaatad parema silmaga, siis on elu ilus ja kõik hästi. Kui vaatad aga vasaku silmaga, siis tundub, et Drag Focus väga kasutatav pole.

Drag Focus on nimelt võimalik defineerida pool või terve tagakülje LCD ekraan puutetundlikuks alaks, kus sõrmega lohistades on võimalik liigutada fookuspunkti. Selle lühikese kasutusperioodi jooksul jõudsin ma selle funktsiooniga niivõrd ära harjuda, et nüüd tunnen sellest tõeliselt puudust.

Kui hetkel võibolla ei teki head arusaama, et milleks see kõik hea on, siis lihtne näide. Selleks, et aparaat teravustaks täpselt sinna kuhu mina tahan, kasutan ma peamiselt ainult ühe fookuspunkti abil teravustamist. Tihti on see punkt ekraani keskel. Ning kui on vaja teravustada millelegi, mis on keskpunktist kõrval, siis olen kasutanud päästikunupu poole peal hoidmist ehk focus lock'i ja ümberkadreerimist.

Samas, niimoodi mitut pilti järjest teha on päris tüütu. Siinkohal tulebki mängu drag focus. Selle abil on võimalik fookuspunkti asukohta korrigeerida ülimalt lihtsalt ja seeläbi vältida pidevat ümberkadreerimise vajadust.

Focus guide

Kuna ma aegajalt kasutan ka erinevaid manuaal-fookusega objektiive, siis täpne teravustamine on alati olnud selline mõnevõrra keeruline ja tüütu tegevus. Seni olen teinud seda selliselt, et lülitanud kaamera LiveView peale, sealt digizoomiga 10x soovitud detaili peale sisse zoominud ja siis fokusseerinud. Paraku on sellega kaasnenud alati kaasnenud vajadus statiivi kasutada (no jah, saab ju ka ilma, aga see on ikka maru tüütu) ja noh, asi lõpuks ikkagi sõltub teatud määral oma silma teravusest ja sisetundest, et kas pilt on kõige teravam nüüd või siis kraad või kaks fokusseerimisrõngast ühele või teisele poole pöörates. Ütleme nii, et tegemist on ikka tüütu protsessiga. Kui on vaja üks või kaks pilti nii teha, siis pole hullu, aga rohkema puhul muutub kiirelt tüütuks. EOS R'l on nüüd aga sellele lahendus pakkuda. Nimelt on neil lisatud selline tore funktsionaalsus nagu "Focus guides". Ehk siis manuaalse teravustamise puhul tuleb lihtsalt ekraanil kaks kriipsukest kokku ajada ja kui nad kattuvad ning roheliseks lähevad, siis oledki soovitud punktis fookuse saavutanud. Jällegi, väike asi, aga muudab elu palju mugavamaks.

Kokkuvõtteks

Umbes kahe nädalase testperioodi tulemusena julgeks öelda, et üldiselt ületas see kaamera minu ootusi oluliselt ning olen väga tõsiselt kaalumas nüüd kaameravahetust. Ainuke aspekt, milles kaamera pettumuse valmistas oli füüsiline suurus. Lootsin väiksemat kaamerat, midagi rohkem Sony klassi, et reisidel oleks mugavam kaasas kanda.

Samas, paljud eelistavad just suuremat kaamerat selle poolt tekitatava kindla ja stabiilse tunde pärast. Pigem ütlekski vast, et see kaamera on tööloom, mitte reisikas. Ainuke asi, mis mõnevõrra kahtlusi tekitas oli see pööratav ekraan, samas pole mul mingeid elulisi näiteid, et see ka tegelikult nõrk lüli oleks.

Seega, tegemist on igati arvestatava alternatiiviga Canoni peegelkaamerale neile, kes on Canoni süsteemiga juba harjunud ning ei tahaks hakata ümber õppima ja tahaks jätkata oma seniste objektiivide kasutamist.

Antud arvustus põhineb sellisel kaamerakomplektil:

https://www.photopoint.ee/kaamerad/1141650-canon-eos-r-rf-24-105mm-f-4l-is-usm

Ning kui ka Sul on tekkis nüüd soov antud kaamerat proovida, siis nii Canon EOS R kui ka selle "noorem vend/õde" Canon EOS RP on mõlemad saadaval näiteks Photopointi rendis: https://www.photopoint.ee/info/rent?m=9

canon eos eos r kaamera kasutamine photopoint test

Jaga sotsiaalmeedias: Twitter Facebook Pinterest Tumblr Google+